بررسي سازه هاي بلند جنوب شرق آسيا و مروري بر تاريخچه كاربرد ژئوتكستايل در اين سازه هاي بلند

بررسي سازه هاي بلند جنوب شرق آسيا و مروري بر تاريخچه كاربرد ژئوتكستايل در اين سازه هاي بلند|30012519|بررسي سازه هاي بلند جنوب شرق آسيا و مروري بر تاريخچه كاربرد ژئوتكستايل در اين سازه هاي بلند
با سلام و خیر مقدم،در این پست توضیحات فایل بررسي سازه هاي بلند جنوب شرق آسيا و مروري بر تاريخچه كاربرد ژئوتكستايل در اين سازه هاي بلند قابل رویت می باشد برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

جنوب شرق آسيا :پايان احداث مرتفع ترين آسمانخراش جهان در تايوانكار احداث بلندترين ساختمان جهان موسوم به بناي تايپه 101 با 508 متر ارتفاع در تايوان به پايان رسيد . به گزارش ايرنا ، روزنامه تايواني چايناپست در اين زمينه نئشت : اين ساختمان 101 طبقه در بخش شرقي تايپه مركز اين جزيره احداث شده است و سال آينده ميلادي گشايش خواهد يافت . ما اينگ جئو شهردار تايوان در مراسمي با حضور مهندسان ، در خصوص ساخت اين بناي عظيم و بلند ابراز اطمينان كرد كه اين ساختمان ، چهره جديدي از تايپه براي جهان به نمايش بگذارد . وي به نقل از طراحان پروژه افزود : اين برج در برابر زلزله هايي با بزرگي بيش از 7 درجه در مقياس ريشتر مقاوم است و تاسيسات و تجهيزات مستحكم فولادي براي مقابله با زمين لرزه در طبقه ي هشتاد و هفتم آن نصب شده است . براي ساخت اين طرح عظيم مهندسي ، در مجموع بيش از دو ميليارد و 70 ميليون دلار هزينه شده است و هنگام بهره برداري 12 هزار نفر در آن مشغول به كار خواهند شد . مركز تجارت بين المللي كره جنوبي در سئول با ارتفاع 580 متر از جمله بلندترين برج هاي جهان است كه در حال ساخت مي باشد و قرار است در سال 2004 ميلادي به بهره برداري برسد . برج مالي شانگهاي با ارتفاع 492 متر نيز تا سال 2007 تكميل خواهد شد . برج تايپه 101 از برج هاي دوقلوي پتروناس مالزي نيز مرتفع تر است .توضيح : ارتفاع برج مشهور ايفل در فرانسه 300 متر است . ارتفاع برج مخابراتي ميلاد ( يادمان ) تهران در حال حاضر 315 متر ( بخش بتني برج ) است و اسكلت فلزي سازه راس برج بصورت پيش ساخته در حال نصب مي باشد . با احتساب انتن مخابراتي 120 متري ، ارتفاع برج ميلاد تهران در نهايت به 435 متر خواهد رسيد . با توسعه تكنولوژي ارتباطات ماهواره اي ، اين برج ها كاركرد مخابراتي خود را از دست داده اند و تنها از ديدگاه جذب توريست مورد توجه هستند . به همين دليل در ده سال اخير ايران تنها كشوري بوده كه چنين برج مخابراتي در دست احداث دارد .ساختمان برج مخابراتي تنها 25 درصد وزن پروژه را به خود اختصاص مي دهد . مركز همايشهاي بين المللي ، هتل و مراكز خريد نيز در طرح پيش بيني شده است . اين طرح نيز همچون نمايشگاه بين المللي تهران از نظر بار ترافيكي مزاحم است و تا به حال فكري به حال آن نشده است . در صورتي كه فكري براي كاهش آلودگي هواي تهران نشود ، توريست ها از پشت شيشه هاي رستوران گردان برج ميلاد از تماشاي چشم انداز زيباي شهر تهران محروم خواهند شد ! توجه به انتقادهاي سازنده سبب خواهد شد آيندگان به نسل هاي پيش از خود ببالند ، در غير اين صورت با تيتر درشت در روزنامه هايشان خواهند نوشت : اشتباهي به ارتفاع 435 متر كه طي 435 هفته رخ داد !مهندس صابري ( ديد مهندسي ) : سه سوال: ۱ باتوجه به شكل عجيب اين سازه كه گرته‌برداري از بناهاي سنتي جنوب‌شرقي آسياست، آيا به‌نظر شما باد در برخي از طبقات فوقاني چگونه عمل مي‌كند و بر سازه چه فشاري مي‌آورد؟ **** ۲ منظور از نصب تجهيزات ضدزلزله در طبقه‌ي هشتاد و هفتم چيست؟ **** ۳ آيا شايعات درباره‌ي مقاوم‌نبودن سازه‌ي برج ميلاد در برابر باد و زلزله و انحراف محور آن صحت دارد؟ * مهندس عزيز من نيز گفته‌ي شما درباره‌ي خطاي ۴۳۵متري را كاملاً درست مي‌دانم.

تاريخچه كاربرد ژئوتكستايل در اين سازه هاي بلندتسليح خاك و افزايش عملكرد سازه ها از دير باز در خاطر بشر بوده و در بهره گيري از هيچ علم و تجربه اي در اين راه دريغ نشده است ،مثل استفاده از كنده هاي درخت ، بوته ها و سنگ ها براي تثبيت خاك خصوصا' زمين هاي باتلاقي و مرطوب . اما هيچ يك از اين راهها به اندازه كاربرد ژئوتكستايل كه دو سه دهه اخير بطور جدي آغاز شده و امروزه به نهايت كاربرد خود رسيده است با صرفه ، داراي عملكرد بالا و با دوام نبوده است .